Autor: Tiina Kangro
Pealinnade lähedal on pea kogu maailmas asjad ikka teisiti. Suurlinn tõmbab inimesi ligi, tõmbab ligi äri, raha, moodsaid asju ja muidugi turiste. Ka Portugali veinipiirkondadest on just Lissabon see, mille ümber on kõige rohkem segadust, eriarvamusi, kaksipidimõistmist – nii head kui ka halvemat. Mäletan hästi, et kui me aastaid tagasi MilVinhost käivitasime, siis Eesti sommeljeedega suheldes kuulsime ühtede suust arvamust, et Lissaboni veinid on kindlalt Portugali parimad – ja teistelt, et Lissaboni piirkonna veinid ei kõlba juuagi. Nüüd aga tuleb tõdeda, et ka me ise jõudsime Lissaboni veinipiirkonnast Eesti jaoks veinide ostmiseni alles mitu aastat hiljem – kuigi läbi käisime palju kohti. Milles siis teema?
Lissaboni veinipiirkond jääb pealinnast põhjapoole ja ulatub mõnekümne kilomeetri laiuse keelena mööda Atlandi ookeani rannikuala peaaegu Portugali vahuveiniregiooni Bairradani välja. Pindalalt pole ta kaugeltki suurm regioon, aga veinitoodangu mahult edestab ta kõiki teisi. Nagu portugallased ise ütlevad – seal tehakse suurepäraseid veine, mis vahel on ka üsna kallid, aga väga palju toodavad sealsed veinimajad ka kerget ja odavat n-ö masstoodangut, mis vahel mekib hästi, aga mille kvaliteet jätab vahel ka soovida. Nii et reegel, mis töötab üsna hästi Portugali kaugemates ja väiksemates piirkondades – et siin kehvi veine polegi – ei pruugi pealinna lähistel paika pidada. Või õigemini öeldes – eks müüa saab ikka seda, millal on ostja.
Omal moel aitab aga siin kaasa ka pealinna ümbruse rahva soov võtta üle moodsaid trende, teha nii, nagu tehakse mujal – teha moodsaid, kergeid ja erksama happesusega veine, nagu näib globaalne mainstream turg nõudvat. Ja muidugi täita viinamäed rahvusvaheliste marjasortidega, mille nimed kõlavad – jällegi kui turutuuli kuulata – nagu palsam kõrvadele.
Ent see oli vaid taustaks. Tegelikult on Lissaboni veiniregioon, nagu kogu Portugal, pikitud väärt pärlitega. Need tuleb lihtsalt üles leida. Ja kuigi Lissaboni piirkonna ühtseks jooneks on savised-lubjakivised mullad ja rohkelt ookeanilt tulevat aastaringset niiskust, siis tasub meenutada, et pealinna järgi sai see veiniregioon endale nime alles tosin aastat tagasi, kui selguse huvides liideti ühe mütsi alla kümmekond väiksemat, mille nimesid keegi peale portugallaste endi meeles ei suutnud pidada. Praeguseni on Lissaboni regiooni sees eraldi DOC-idena olemas näiteks tugevate punaste veinide poolest kuulus Alenquer, valgete veinide häll Bucelas, Sauvignon Blanc’i paradiis Torres Vedras, sõna otseses mõttes ookeaniluidetel asuvate viinamägedega Colares, üllatuslikke vahuveine valmistav Obidos jt. Kõigil neil on oma erinevused, aga ühiseid jooni on piisavalt.
Kui seni on olnud MilVinhose e-poe valikus vaid kaks Lissaboni veinipiirkonna veini – suurepärased ja kõrgelt hinnatud Vale da Mata Tinto ja Vale da Mata Branco – mille on valmistanud Alentejos asuva kuulsa Rocimi veinimaja omanik ja peaönoloog Catarina Vieira oma vanaisa mälestuseks (marjad on toodud vanavanemate talu viinamägedelt), siis nüüd oleme valinud Eesti veinisõpradele Lissaboni regiooni maitseid esindama veel kaks tootjat. Neist üks jääb veel nädalaks ootele, aga teise veinid on juba kohal ja neid on võimalik maitsma hakata.
Quinta da Folgorosa on üle 300-aastase ajalooga veinimõis vaid poolsada kilomeetrit Lissabonist ja vähem, kui kakskümmend ookeanirannast. Siinsed kaunid viinamäed asuvad savisel, teised savi- ja lubjakivisegusel pinnasel 200 – 300 meetri kõrgusel. Veini on siin toodetud juba väga ammustest aegadest, ürikute andmeil lausa aastast 1711. Aga mõned aastad tagasi sai siinne veinitootmine veel kord uue hingamise koos uute omanikega. Ja nüüd on väga põnev jälgida, mis edasi saab. Igatajes toodi tänavustelt rahvusvahelistelt veinivõistlustelt koju hulk kuldmedaleid.
Neis veinides on päikest, ookeanituulte kargust ja lubjakivise maapinna mineraalsust.
Quinta da Folgorosa veinide puhul meeldis meile eeskätt nende kargus ja põnevad mineraalsed maitsed. Folgorosa viinamägedel kasvab nii iidseid Portugali marjasorte kui ka maailmanimesid nagu Cabernet Sauvignon ja Sauvignon Blanc. Proovige neid maitsvaid üheviinamarjaveine! Folgorosa Touriga Nacional 2015 tõi tänavuselt rahvusvaheliselt Brüsseli veinikonkursilt kuldmedali. Sama aasta Cabernet Sauvignon on Vivinos Tourigaga sama kõrges hinnas. Kuid meie enda suurim lemmik on väga eriline ja lõunamaine Folgorosa Sauvignon Blanc 2019, mille hinne Vivinos on lausa ülikõrge 4,2.
Et Lissaboni maitsetega tutvust teha tõime Quinta da Folgorosast Eestisse ka valiku igapäevaseid lihtsaid veine. Fulgor Tinto, Fulgor Rose ja Fulgor Branco võiks olla hea vaheldus Lõuna-Portugali “päikest pritsivatele” raudvaraveinidele.
Ja siin on Quinta da Folgorosa 2015, veinikeldris pikki aastaid laagerdanud üsna eriline ja võimas punane blend, mis tõi tänavu koju kuldmedali nii MUndus Vinilt kui Concours Mondial de Bruxelles 2021’lt.