Kolm Marianat vanade armastuskirjade mälestuseks

Nende nooruslike ja šarmantsete nautimisveinide valmistamiseks said Lõuna-Portugalis kuulsas Vidigueira veiniregioonis asuva Herdade do Rocimi veinimeistrid inspiratsiooni aastasadade tagusest tõestisündinud loost. See on lugu suurest ja omakasupüüdmatust armastusest, mis elab tänaseni edasi paljude maade kirjanduses.

Mariana Alcoforado sündis Vidigueira lähistel Beja linnakeses 1640. aastal. Tema lugupeetud vanemad ja Vidigueira krahvist ristiisa, maailmakuulsa meresõitja Vasco da Gama pojapoeg, andsid 11-aastaseks saanud tüdrukutirtsu tollaste kommete kohaselt kloostrisse. Mariana veetiski terve oma elu sünnilinna kloostris jumalat teenides, kinnisest hoonest kordagi väljumata, kui ta suri 83-aastasena.

Vahepeal juhtus aga midagi jahmatavat, mis tegi nunn Mariana kuulsaks üle riigipiiride. Nimelt lekkisid kloostrist välja tema hingematvalt kaunid armastuskirjad prantslasest ratsaväerüütlile Nöel Boutonile. Kes oli Nöel Bouton?

Portugali viinamarjaistandus-MilVinhos

 

Viis ülevat armastuskirja sündisid aastal 1666, mil Beja ja Vidigueira lähistel toimusid 30-aastase sõja lahingud. Mariana oli 26-aastane ja jälgis lahinguväljal toimuvat võretatud kloostriaknast. Ta armus jäägitult noorde ja vaprasse Pransuse ratsaväeohvitseri, kes võitles Portugali eest ja osales võidukalt hispaanlaste tagasilöömises. See oligi Nöel Bouton, kellest, muide, hiljem sai Prantsusmaa marssal. Mariana tunded jäid vastuseta, kuid noor naine oskas lahvatanud emotsioonid kirja panna nii meisterlikult, et teose võlu pole suutnud vähendada ka sajandid. Armastuskirjade esmatrükk ilmus kohe pärast sõja lõppu Pariisis 1669. aastal pealkirja all “Kirjad Portugalist”. Sealt edasi levis raamat kulutulena riigist riiki, kirjadest on välja antud sadu trükke enam kui kümnes keeles. Tänavu jaanuaris tähistati Portugalis Mariana armastuskirjade 350. aastapäeva.

 

Need kolm veini – punane, valge ja roosa – on Herdade do Rocimi veinimeistrite sõnul sama nooruslikud ja rõõmsameelsed, erksad ja sädelevad nagu Mariana kuulsaks saanud armastus.

Neid on lihtne juua ja nautida. Tõstkem siis klaasid armastuse ja armastajate terviseks! Omal moel on ju Mariana peidus kõigis meis, kuid kõik me ei oska või ei taha seda nii kaunilt välja öelda.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga