Hea vein ei pea maksma miljoneid

Üks meie mõte ja soov MilVinhose asutamisest peale on olnud hakata Eesti veinisõpradele pakkuma väga hea hinna ja kvaliteedi suhtega veine, sealhulgas väga häid veine ka kõige odavamast hinnaklassist.

Portugal on selle jaoks just õige maa. Sealsed veinitootjad pakuvad ka alumises kategoorias meistriteoseid. Eriti, kui on aega need kõige õigemad üles otsida, nagu meie olemegi aastaid teinud sealsete veinitootjate hulgas liikudes. Pakume oma e-poes vägagi konkurentsivõimelisi veine, mille hind jääb 5 – 8 euro vahemikku. Ja oleme samas teada saanud, et Eestis on üsna palju inimesi, kes on veendunud, et nii odava hinnaga joodavat veini lihtsalt ei saa. Näiteks jäid meil viimasel Kuressaare tänavafestivalil pea kõik kaasa võetud odavad veinid järele, sest inimesed ei julgenud neid isegi maitsta – nad ostsid üle 12- ja 15-euroseid veine, mis muidugi on samuti väga head. Samas on paljud Portugali veinitootjate kõige odavama hinnaklassi veinid, millest paljud ka MilVinhose e-poes müügil, võitnud hulgaliselt kuldmedaleid ülemaailmsetelt veinikonkurssidelt. Ka Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni korraldatud “Aasta vein 2021” valimistel võitsid medaleid mõnedki sellised hea hinna tõelised šedöövrid.

Eks kahtluseussil on muidugi oma põhjus. Oleme ka ise teinud Eesti supermarketite veiniosakondadest kontrolloste, et proovida, mida 5, 6 või 7 euro eest pakutakse. Tõsi – enamikel juhtudel ei saa neid tooteid nimetada headeks veinideks. Eriti teravalt käib see roosade veinide kohta. Sellest ka meie inimeste umbusk rosé’de suhtes üldse. Siinkohal aga kutsuksime skeptikuid MilVinhose roosasid veine siiski maitsma – uskuge, et võite avastada midagi, mis teile seni on tundunud võimatuna.

 

Mis siis on odava ja kalli veini vahe?

Muidugi on võimalus, et mõni maaletooja ostab laojääke, odava hinnaga müügis olevaid mitte just kõige paremini väljakukkunud partiisid, ja müüb neid odavalt edasi. Kui aga rääkida kvaliteetsest veinist, siis vahe ongi selles, et odava klassi vein on alati lihtsam, kõrgema hinnaga vein aga maitsenüanssidelt keerukam või siis on temas midagi eksklusiivset, erilist.

Teine teema on aeg. Kui veini on hoitud kolm, viis või seitse aastat erinevates valmimisjärkudes veinikeldris, olgu vaatides, pudelites või ka näiteks pimedas ja külmas järvepõhjas, siis on selge, et hind tuleb kõrgem. Ka mõjutab hinda tootmismaht – üliväikeste tootjate veinid on alati kallimad.

Mõne veini eriti kallis hind tuleneb aga üksnes sellest, et seda on maailmas olemas vaid üks eksperimentaalne vaaditäis, näiteks 500 pudelit. Samuti võib olla tegu mõne äärmiselt vähelevinud viinamarjasordiga – neid jagub Portugalis hulgaliselt. Seega ei maksa ostja kallist hinda mitte ilmtingimata veini enda, vaid selle ainulaadsuse eest.

Paar aastat tagasi vestlesime sel teemal kuulsa Portugali veinimeistri Luis Patoga. Tekkis arutelu, millest siis ikkagi kallite veinide kõrge hind tuleneb veinitegija vaatevinklist, kui võtta arvesse tavapäraseid marjakasvatamise ja veinitootmisega seotud kulusid. Väikese mõttevahetuse järel ütles see kuulus mees nii: teatud summast alates te ei maksagi enam veini eest, vaid käite raha välja selle eest, et teised ei saa seda veini osta, lisaks maksate veinile peale ka meistri nime eest. Lühidalt oli ka tema seisukoht, et veini headus ei kasva koos hinnaga lõputult, vaid hinda kergitavad eeskätt piiratud kogus ja muidugi veinimeistri kuulus nimi. Kui üht veini ikka ongi vaid üks vaaditäis, see on näiteks eksperimentaalne või mingi krutstükiga, siis poodide kaudu seda ei müüdagi. Saavad vaid need, kes teavad küsida ja tunnevad otseteed tootja juurde.

Meie e-poe paljude veinide peaönoloog Jaime Quendera, maailmakuulus mees, on aga öelnud, et tema unistus on teha väga hea vein, mis maksab 1 dollar pudelist. Päris selleni ta veel jõudnud ei ole, aga tema tema toodetud veinid (mis on terves maailmas medalitesajuga pärjatud) on igati mõistliku hinnaga, ka kõige kuulsamad. Muidugi tuleb arvestada, Eestis lisandub hindadele aktsiis, kohalik üsna kõrge käibemaks, lao- ja transpordikulu jms.

Igatahes sobivad MilVinhose väga hoolega valitud 5- või 6-eurosed veinid suurepäraselt seltskonnaveiniks ja toidu kõrvale, samuti neile, kes harjunud klaasikest veini tihtipeale nautima. Mitmed neist on just sellesama Jaime Quendera loodud veinid (Adega de Pegões, Dom Campos, São Filipe jt). Erilisteks hetketeks tasuks vaadata e-poes hindasid, mis algavad kusagilt 8 eurost ja jõuavad võibolla 12 euroni. Sealt ülespoole tulevad juba maitseekskursioonide jaoks sobivad veinid, mille puhul oleks tore tutvuda ka nende saamisloo ja tagapõhjaga, et igat nüanssi märgata ja elamust täiega nautida.

Samas ongi meie e-poe klientide hulka tekkinud juba üksjagu neid, kes julgevad vaadata ka odava hinnaklassi veine – ja kes, nagu korduvostud näitavad, pole pidanud pettuma.

Oleme ka selle suve valikusse lisanud mitu äsja saabunud uut ja väga hea hinnaga veiniseeriat (Herdade de Catapereiro, JP Azeitão, Pátria jt) ning neid on saabumas veel. Portugali veinitootjad suudavad pakkuda ka alumises hinnaklassis väga tugevat kvaliteeti: põnevaid punaseid, hõrke valgeid ja meelaid roosasid. Hoidke uutel pakkumistel silm peal!

Üks viis uued artiklid ja pakkumised mugavalt meiliboxi saada on tellida MilVinhose uudiskiri. Telli siit.

Vaata kõiki e-poe veine siit.

 

[/vc_column_text][/vc_column]

Head maitsed sõbraliku hinnaga

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga